Dywany – różnorodność rodzajów

Dywany – różnorodność rodzajów

Posted in Usługi dla ludności

W wielu domach, idąc za modą, usuwa się dywany i pozostawia gołą posadzkę. Trend ten jest skierowany ku stylowi minimalistycznemu. Jednam tym wnętrzom brakuje przede wszystkim jednego – klimatu, ciepła, przytulności. Dywan nadaje przestrzeni miękkości i rodzinności. Ułożony w salonie będzie ogrzewał nogi podczas rodzinnych spotkać przy stole czy przy kominku. Nie mówiąc już o sypialni, w której chcielibyśmy po przebudzeniu zsunąć się z łóżka na ciepłą, przytulną podłogę, a nie w popłochu szukać kapci. Także w pokojach dzieci dywany są elementem nieodzownym – zabawa od razu staje się przyjemniejsza, i cichsza…

Dywany w domowym wystroju wnętrz są obecne od wielu lat. Był czas, kiedy ze względu na nastawienie na nowoczesność były mniej popularne, jednak teraz znowu są chętnie wybierane, niezależnie od tego, jaką ktoś ma aranżację w poszczególnych pomieszczeniach. Dlatego, jeśli myślimy o tym, aby w swoim domu umieścić dywan to powinniśmy dowiedzieć się, jakie modele wykładzin dywanowych są aktualnie najmodniejsze.

Rodzaje dywanów – podział ze względu na materiał.

W asortymencie rynkowym mamy różne rodzaje dywanów i przejrzenie poniższej charakterystyki pomoże nam wybrać optymalny do swojego pomieszczenia. Jeden z podziałów dotyczy rozróżnienia ze względu na tworzywo, z którego jest wykonany. Tworzywo na dywan może być naturalne lub sztuczne.

Dywany syntetyczne nie są niczym złym, mają swoje zalety, które niektórzy mogą docenić.  Zwykle w tych dywanach nie zalęgną się mole, grzyby ani pleśń. Sztuczne dywany są odporne na ścieranie i wilgoć, nie blakną, łatwo jest je wyczyścić. Nadają się dla alergików, do domu ze zwierzętami, a także niektóre można zastosować na ogrzewanie podłogowe (mowa o dywanach z polipropylenu). Z kolei dywany akrylowe mogą nawet imitować wełniane dywany – mają wysokie, gęste runo, trzymają ciepło. Natomiast dywany wiskozowe przy bardzo dobrej jakości kolorów, mają zaletę lekkości i odporności na brud.

Naturalne dywany mają całą masę zalet. Zacznijmy więc od tego, co jest ich wadą: nie są najlepszym wyborem dla alergików i są drogie – co na szczęście przekłada się na jakość i zalety.

Dywan marki Agnella

Dywan marki Agnella, źródło: kochamydywany.pl

Najpopularniejsze są dywany wełniane – miękkie w dotyku i bardzo przytulne. Ocieplają wnętrze, wyciszają i nie odkształcają się. Drugi typ naturalnych dywanów, o których warto wspomnieć, to dywany jedwabne. Z jedwabiu produkuje się szlachetne dywanu znane na całym świecie – dywany pakistańskie i indyjskie. Jedwabne dywany są lekkie (w przeciwieństwie do wełnianych), ładnie zachowują kolory i są odporne na zabrudzenia.

 

Rodzaje dywanów  – podział ze względu na długość włosia.

Najbardziej uniwersalne i praktyczne są dywany z krótkim, maksymalnie 3 centymetrowym włosiem. Są higieniczne i praktyczne, łatwo je wyczyścić. Mogą mieć różne wzory i są bardzo często wybierane.

Dywany „shaggy” charakteryzują się bardzo długim włosiem, około 10 cm. Są miękkie, puszyste i prezentują się bardzo okazale. Wybierane są do salonów i sypialni.

Dywany typu „carving” mają zróżnicowaną długość włosia, miejscami jest ono krótkie, miejscami długie. Przycięcie włosa odpowiednio do wzoru stwarza wrażenie trójwymiarowości.

Jeżeli posiadamy zwierzęta i liczy się dla nas przede wszystkim praktyczność i łatwe czyszczenie – warto wybrać płasko tkane dywany typu „sizal”.