Masz pomysł na biznes? Załóż własną firmę!

Masz pomysł na biznes? Załóż własną firmę!

Posted in Dobry biznes, Rzetelne firmy

W ostatnich latach coraz większe rzesze Polaków rezygnują z pracy na etacie, aby założyć działalność gospodarczą i pracować na własny rachunek. Motywy podejmowania takich decyzji są bardzo różne np.: dobry pomysł na biznes, perspektywa lepszych zarobków, bardziej dogodne godziny pracy, możliwość pozyskania dotacji na rozwój firmy i wiele innych.  Obecnie w naszym kraju działa około trzech milionów jednoosobowych działalności gospodarczych.  Posiadanie własnej działalności  gospodarczej motywuje do pracy o wiele bardziej niż zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. W końcu pracujemy na własny rachunek, a nie na sukces finansowy naszego pracodawcy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla każdego. Żeby móc z powodzeniem prowadzić własną działalność gospodarczą trzeba być posiadaczem określonych cech osobowości jak np. samodyscyplina, dobra organizacja, komunikatywność, przedsiębiorczość, kreatywność, chęć podejmowania ryzyka. Wysokość zarobków osoby prowadzącej działalność gospodarczą zależą głównie od tych cech. Osoby wstydliwe, wycofane, ostrożne lub  odkładające wszystko na ostatnią chwilę mogą mieć niestety problemy nie tylko z dotrzymywaniem terminów, ale także w kontaktach z klientami. Praca na etacie pozwala zapewnić spokój i poczucie bezpieczeństwa, jednak uniemożliwia wypracowanie większych pieniędzy, skazując pracownika na określoną pensję. Działalność gospodarcza pozwala na uzyskanie wyższych zarobków, lecz niesie ze sobą również ryzyko straty, co nie dla każdego będzie do przyjęcia.

Najbardziej ryzykowne dla początkującego przedsiębiorcy są pierwsze lata działania firmy. Niestety w początkowym okresie od powstania przedsiębiorstwa bardzo trudno oszacować opłacalność i ryzyko podejmowanych działań. Konkurencja nie śpi, wiec trzeba wykazać się inwencją, zaoferować coś innowacyjnego i spróbować zminimalizować koszty.  Ponadto praca na własny rachunek to tak naprawdę praca przez całą dobę i ciągle trzeba trzymać rękę na pulsie. Ponadto właściciel firmy nie podlega kodeksowi pracy, dlatego też nie przysługuje mu urlop wypoczynkowy. Tak samo jest z chorobowym.

Zakładając działalność należy zastanowić się nad prowadzeniem księgowości firmy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego robić należy sprawy księgowo-rozliczeniowe powierzyć wykwalifikowanej księgowej. Stopień trudności rozliczeń z Urzędem Skarbowym jest zależny od sposobu rozliczenia firmy wybranego w momencie jej zakładania.

Własna działalność gospodarcza daje duże możliwości, ale też zobowiązuje i wymaga osobistego zaangażowania, dlatego zanim ją założymy powinniśmy to gruntownie przemyśleć. Jednak jeśli mamy ciekawy  pomysł na biznes, dobrze orientujemy się w rynku przedsiębiorców oraz znamy się na księgowości, możemy odnieść niemały sukces.