Po czym poznać dobrego mechanika?

Po czym poznać dobrego mechanika?

Posted in Firmy według branż, Usługi dla ludności

Dobrego mechanika potrzebuje praktycznie każdy posiadacz samochodu. Po czym poznać naprawdę dobrego fachowca? Jak go znaleźć?

Temat znalezienia dobrego i niedrogiego mechanika to częsty problem posiadaczy aut. Niestety musimy z przykrością stwierdzić, że na rynku usług motoryzacyjnych aż roi się od tzw. pseudo fachowców, którzy często nie tylko nie potrafią dokonać odpowiedniej naprawy, ale niejednokrotnie dążą nawet do oszukania swoich klientów. Co zrobić, żeby mieć pewność, że oddajemy auto w pewne ręce?

Najlepszy mechanik z polecenia?

Większość z nas jest zdania, że najlepszym sposobem na znalezienie dobrego usługodawcy, jest korzystanie z czyjegoś polecenia. Myślimy sobie najczęściej, że jeśli dany fachowiec skutecznie dokonał naprawy auta naszego kolegi, wykazał się przy tym prawdziwym profesjonalizmem, to na pewno poradzi sobie z naszym samochodem. Wszyscy przyznamy, że to naprawdę się sprawdza w praktyce. Warto przy tym jednak zauważyć, że nie raz jest tak, że mechanik ma swoje pewne specjalizacje – na przykład marki samochodów, które zna bardzo dobrze i ma kupione do nich niezbędne, specyficzne narzędzia – albo specjalizuje się w naprawach tylko pewnych segmentów motoryzacji (np. zawieszenie, albo głównie skrzynie biegów i silniki). Niekoniecznie może być zatem tak, że jeśli mechanik znakomicie poradził sobie ze skomplikowaną naprawą silnika, to podobny będzie przebieg naprawy belki skrętnej w aucie francuskiej marki. Na pewno, aby mieć pewność warto się dopytać.

Naprawa hamulców

 

Mechanik z ogłoszenia?

Życie pokazuje, że nie raz stajemy w sytuacji, gdzie nikt ze znajomych nie może nam polecić nikogo konkretnego. Być może jesteśmy w podróży, albo jesteśmy tuż po przeprowadzce do nowego miasta. Czym się kierować przy wyborze mechanika, aby zminimalizować ryzyko trafienia na tego nierzetelnego bądź nieuczciwego? Wymieńmy kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.

  1. Dobry mechanik ma kolejkę zleceń

Niby prosta sprawa, ale jeśli potrzebujemy mechanika na przysłowiowy ‚gwałt’ możemy o tym łatwo zapomnieć. Mechanik, który cieszy się dobrą renomą w okolicy, zawsze będzie miał co robić, więc nie będzie tak łatwo dostępny. Warto się poważnie zastanowić, czy nie lepiej poczekać kilka dni na naprawę w takim warsztacie, zamiast szukać na siłę kogoś na ‚już’.

Zobacz bazę mechaników w serwisie Autogratis.pl

  1. Profesjonalista nie krytykuje innych mechaników.

Jeśli mamy do czynienia z jakimikolwiek usługami, to przyznamy zapewne rację, że faktycznie, nie jest w dobrym guście ciągle krytykować konkurentów z branży. Ma to swoje podłoże psychologiczne. Na prawdę pewny swoich umiejętności specjalista nie będzie odczuwał potrzeby, by podkreślać swoje umiejętności i doświadczeniem krytykując innych. W sytuacjach wystawiających na próbę pod tym względem, taki mechanik zapewne wstrzyma się od komentarza, lub powie coś wymijającego.

 

  1. Dobre zaplecze narzędziowe.To możemy stwierdzić już często na pierwszy rzut oka. Warto rzucić okiem na miejsce

    pracy mechanika. Czy w warsztacie jest utrzymywany porządek? Czy posiada nowe narzędzia? Czy w warsztacie widać profesjonale, diagnostyczne urządzenia mogące świadczyć, o poważnym podejściu do biznesu? Dzięki temu będziemy mogli się zorientować, czy mamy do czynienia z osobą rzetelną i poukładaną, czy jesteśmy w warsztacie, który ‚ledwo przędzie’, czy w profesjonalnym serwisie.

  1. Nie koniecznie najniższa cena usług.

Niby oczywiste, ale niestety znowu jak w przypadku poszukiwania mechanika na już – warto się zastanowić, czy na pewno chcemy skorzystać z usług najtańszego mechanika w okolicy. To oczywiste, że nikt z nas nie lubi przepłacać, niemniej miejmy świadomość, że jeśli ktoś nie ma zbyt wiele zleceń z polecenia, to musi przyciągać klientów w jakiś inny sposób? Jaki? Oczywiście relatywnie niską ceną! Odwołując się do punktu pierwszego możemy stwierdzić, że profesjonalny, doświadczony mechanik, nie będzie musiał mocno konkurował ceną – jeśli nie będzie się po prostu wyróżniał ceną to i tak nie będzie narzekał na brak pracy.

Temat poszukiwania mechanika oczywiście nie sposób wyczerpać. Ale na pewno te kilka powyższych rad po mogą ci w tym dość istotnym dla właścicieli aut wyborze.