Szukasz odpowiedniego biura rachunkowego?

Szukasz odpowiedniego biura rachunkowego?

Posted in Dobry biznes, Edukacja

Planując współpracę z biurem rachunkowych wiele firm ogranicza się przeważnie do pytania o cenę usług i na tej podstawie dokonuje wyboru.
Zakres świadczonych prac rachunkowych oferowanych przez biura jest na ogół porównywalny, ponieważ wynika on z przepisów prawa. Uwzględnia on obsługę kadrowo-płacową oraz rachunkowość podatkową. Każde uprawnione biuro rachunkowe teoretycznie powinno świadczyć usługi na porównywalnym poziomie. Pojawiają się tu jednak pewne różnice. Wynikają one między innymi z wielkości biura rachunkowego, ponieważ im więcej obsługiwanych nabywców, tym każdy pojedynczy klient staje się bardziej anonimowy. W małym biurze rachunkowym można więc zauważyć indywidualny stosunek do klienta, efektywną z nim komunikację, a co za tym idzie też szczegółowe uwzględnianie jego wymogów. Jeśli zajdzie konieczność małe biuro rachunkowe jest gotowe rozwiązać jego pilne problemy nawet poza normalnymi godzinami pracy biura.

W ogromnych biurach pojawia się też bardziej rozproszona odpowiedzialność oraz dłuższy czas obiegu poszczególnych informacji, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość pracy. Może to także spowodować opóźnienia z wpisywaniem do systemu określonych dokumentów i w konsekwencji ujemnie oddziaływać na wynik finansowy.

Duże biura rachunkowe posiadają także i zalety, mają bowiem szerszy zakres specjalizacji dzięki czemu mogą zaproponować klientom usługi przekraczające normalną rachunkowość, mogą to być na przykład różnego rodzaju kredyty czy ubezpieczenia.

Wszystkie biura rachunkowe zarówno te małe jak i te duże, jeśli chcą usługowo prowadzić księgi rachunkowe muszą uzyskać zezwolenie Ministerstwa Finansów, określane Certyfikatem bądź Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jest ono imienne, co oznacza, że nie otrzymuje go biuro rachunkowe, ale na przykład główna księgowa, która je założyła. Jeśli biuro nie posiada takiego zezwolenia musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Potencjalny klient szukając odpowiedniego biura rachunkowego niestety zwraca przede wszystkim uwagę na cenę oferowanych usług. Niejednokrotnie zdarza się, że aby sprostać oczekiwaniom klienta biura rachunkowe zmniejszają cenę, a w konsekwencji zatrudniają osoby o niewystarczających kwalifikacjach, którym mogą wypłacać niższe wynagrodzenia. Okazuje się potem , że Świadectwem Kwalifikacyjnym dysponuje wyłącznie jedna zatrudniona osoba.

Szukając dobrego biura rachunkowego do rozliczania naszych finansów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W zależności od naszych potrzeb musimy sprawdzić jaki obszar działań ma określone biuro rachunkowe. Istotne jest, aby rozliczało nie tylko książkę przychodów i rozchodów jeśli tego oczekujemy, ale również i pełną księgowość czy ryczałt. Dzięki czemu przy zmianie sposobu opodatkowania nie będziemy musieli zmieniać biura rachunkowego. Za przykład wykwalifikowanego biura może nam posłużyć „Mar-Tax” – biuro rachunkowe w Jeleniej Górze. Prowadzi ono nie tylko księgi rachunkowe, ale również KPIR, obsługę pracowniczą czy ryczałt.
Jeleniogórskie biuro rachunkowe zajmuje się też tworzeniem analiz finansowych, sprawozdawczością finansową czy rozliczeniami rocznymi. W swoim zakresie działań gwarantuje całkowitą poufność. Jelenia Góra biuro rachunkowe „Mar-Tax” pełni jednak nie tylko zadanie biura księgowego, jako pełnomocnik może też reprezentować swoich klientów przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. Jeśli więc zamierzasz podjąć współpracę z biurem rachunkowym – wybierz Biuro rachunkowe Jelenia Góra, a na pewno spełni Twoje najśmielsze oczekiwania.